دیفای DeFi چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ نقش آن در آینده چیست؟-آکادمی حسینی فایننس

دیفای از ایدهبیت کوینالهام گرفته که به چندین نهاد امکان بدهد تا نسخه‌ای از تاریخچه معاملات را نگه دارد، به این معنی که تراکنش دیگر توسط یک منبع مرکزی و حاکمیت دولتی یا خصوصی کنترل نشود. این موضوع مهم است؛ چون سیستم‌های متمرکز و مراکز کنترل انسانی می‌توانند سرعت و پیچیدگی معاملات را محدود کنند؛ در حالی که کاربران کنترل مستقیم کمتری بر پول خود دارند. دیفای منحصر به فرد است، زیرا کاربرد بلاکچینرا از انتقال ارزش ساده به موارد استفاده مالی پیچیده‌تر گسترش می‌دهد.

توکن این شبکه یکی از پر سودترین توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده و قیمت آن که در ابتدای سال تنها ۰.۰۲ دلار بوده و در ۱۸ سپتامبر به بیش از ۰.۲۶ دلار رسید. این پروتکل یکی از مشهورترین نمونه‌های صرافی غیر‌متمرکز ارزهای دیجیتال است. 0x همچنین این امکان را به توسعه‌دهندگان دیگر می‌دهد که از آن برای ساخت صرافی‌های ارز دیجیتال خود استفاده کنند. توکن این پروتکل یکی از موفق‌ترین توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده و قیمت آن از ۹ دلار در ماه جولای به ۶۹ دلار در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ رسیده است. ارزش بازار این پروتکل نیز افزایش چشمگیری داشته و در زمان ادیت این مطلب به بیش از ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است.

دسته های مقالات

دیفای DeFi چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ نقش آن در آینده چیست؟-آکادمی حسینی فایننس

اتریوم، پلتفرمی که از بیت‌کوین الهام گرفته شده و اکثر سرویس‌های DeFi روی اون اجرا میشن، توسط برنامه‌نویسی که به کارآفرینی تبدیل شده، ویتالیک بوترین توسعه داده شده. بلاک چین ها به دلیل ساختار غیر متمرکزی که دارن، در مقایسه با نهاد های متمرکز، سرعت کمتری رو دارن. این موضوع روی اپلیکیشن ها و برنامه های غیر متمرکزی که بر روی این شبکه ها ساخته و را ه اندازی میشن، تاثیر مخربی رو داره. در حال حاضر توسعه دهنده های بسیاری برای حل این مشکل در تلاش هستن، اما عملکرد ضعیف پروژه های دیفای همچنان ادامه داره. در نهایت، سود یا بازده درصدی سالانه ممکن است در پلتفرم‌های وام‌دهی CeFi تغییر کند. ارائه‌دهندگان پلتفرم می‌توانند APY را بسته به شرایط بازار کریپتو یا جو نظارتی بدون اطلاع رسانی کافی به کاربران، کم و زیاد کنند.

  • برنامه غیر متمرکز مالی قادر است پروتکل‌های مالی و بانکی که امروز برای همه ما آشناست را کنار بگذارد و به صورت هوشمند روابط مالی میان دو طرف ایجاد کند.
  • در صرافی‌های غیرمتمرکز که روی بلاک چین کار می‌کنند، معامله‌گران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را بدون واسطه و به‌شکل مستقیم خریدوفروش کنند.
  • از کاربردهای محبوب تر DeFi شامل ارسال پول به هر نقطه از جهان (در زمان کم و مقرون به صرفه) هست.
  • انعطاف‌پذیری بالا و سرعت زیاد پیشرفت و توسعه سبب شده به منظور پیاده‌سازی DeFi، اکنون شبکه ارز دیجیتال اتریوم بهترین انتخاب به شمار برود، هر چند این تنها گزینه نیست.
  • در ادامه با ما باشید تا با فهرست برترین توکن‌های DeFi آشنا شوید که می‌تواند بهترین گزینه و سرمایه‌گذاری شما باشد.

• یکی دیگه از کاربردهای LP Token در حوزه دیفای، سرمایه گذاری در سرویس هایی مثل آکروپولیس، بیفی فایننس و الفا هومورا هست. • یکی دیگه از کاربردهای LP Token در حوزه، ییلد فارمینگ یا کشت سود هست. به این ترتیب، شما می تونین با استفاده از این توکن ها در فرایند ییلد فارمینگ یا کشت سود سرمایه گذاری کنین و بتونین سود زیادی از به دست بیارین. • یکی از کاربردهای LP Token در حوزه دیفای این هست که با استفاده از این توکن ها، در پلتفرم های مختلفی کارمزد دریافت میشه. به عبارت دیگه، شما برای اینکه بتونین کارمزدهای پلتفرم های دیفای رو پرداخت کنین، باید این ال پی توکن ها رو در اختیار داشته باشین. کشاورزی محصول، که توضیح داده شد، حتی پتانسیل بازدهی بیشتری رو داره، اما با ریسک بیشتر.

در چنین شرایطی باید دقت داشته باشید که روی چه پروژه‌های سرمایه گذاری می‌کنید. با پشت سر گذاشتن دوره آموزش پیشرفته ارز دیجیتال به خوبی با نحوه شناسایی پروژه های دارای پتانسیل رشد آشنا خواهید شد. ارزش قفل شده در پروژه‌های دیفای در کمتر از یک سال گذشته بیش از 2000 درصد رشد کرده است. به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران در این مدت سود زیادی از پروژه‌های دیفای به دست آوردنده اند. قرض دادن پول و دریافت سود از وام‌ها، سود گرفتن از پس اندازهای بلند مدت، خرید و فروش کوین‌های دیفای، استخرهای نقدینگی و … از روش‌های مختلفی هستند که در پروژه‌های دیفای می‌توانند درآمد مناسبی را نصیب شما کنند.

از پروتکل‌های دیفای می‌توان جهت دریافت سود و بازدهی، دریافت و پرداخت وام، فروش و خرید ارز دیجیتال، ذخیره ارزهای دیجیتال و … استفاده کرد. توکن بومی پروژه The Graph که به بلاک‌چین‌ها کمک می‌کند به‌صورت بسیار مؤثری اطلاعاتی مانند تراکنش‌ها و لاک‌های استخراج و بدون نیاز به بارگزاری بیش از حد در شبکه، استخراج و نگهداری امور مالی غیرمتمرکز حسینی فایننس کنند. این توکن در سال 2022 عرضه شد و میزان قیمت 0.21 دلار را ثبت کرد، اما اکنون با بیش از 700 درصد رشد، به رقم 2.20 دلار رسیده است. همچنین می‌توان به این لیست توکن‌های دیفای، پروژه‌های SushiSwap، Cosmos و پروتکل غیرمتمرکز Kyber را اضافه کرد.

FTM توکن اصلی شبکه فانتوم