چگونه با انتخاب صحیح شیرآلات پروژه های بدون نقص طراحی و اجرا کنیم دانی سنتر | kasrasaran

در این مقاله قصد داریم تا با انواع شیرآلات صنعتی و ویژگی های هر یک صفحه نخست آشنا شویم. شیر دروازه ای چاقویی (Knife gate valve)
شیر داروازه ای چاقویی از قدیمی ترین نوع شیر می باشد که در زمان قدیم از نوع ساده آن به عنوان دریچه آب بند در مسیر آب قرار می گرفت. شیر چاقویی بدلیل اینکه مجرابند این شیر کاملا از مسیر سیال خارج شده کمترین افت فشار را متحمل می کنند.

  • دلیل آن هم امکان آسیب دیدن المان متحرک هنگام نیمه باز بودن می باشد.
  • فاکتورهای دیگری باعث انتخاب فولاد ریخته گری شده شود از جمله سیستم های که در آن از اتصالات ساکت ولد استفاده می شود.
  • اما استفاده از شیرها به فضای خانه محدود نمی‌شود و طیف گسترده‌ای دارد.
  • کار باز کردن و بستن شير خصوصا در شيرهای با سايز بزرگتر که تحت فشار زياد کار می‌کنند مشکل است.
  • این نوع شیرآلات صنعتی خود دارای چندین مدل می باشند که در صنعت های گوناگون کاربرد دارند.
  • با توجه به کاربرد شیرآلات صنعتی ممکن است متوجه شوید که، این محصول بایستی از استاندار های ویژه ای پیروی کند تا نیاز های نظارتی، ایمنی و بهداشت و دیگر موارد را برآورده کنند.

استاندارد AWWA برای شیرآلات مورد استفاده در سیستم‌های آبرسانی میباشد. استاندارد API، استانداردهایی را برای طراحی و آزمایش شیرآلات مورد استفاده در صنعت نفت و پتروشیمی ارائه می دهد. شیرآلات همانند سفتی ولو و فشار شکن و یا شیر یک طرفه که یا با تنظیم کالیبراسیون شیر یا با فشار شیر سیال را عبور یا قطع یا کاهش می دهند. برای آببند کردن و جلوگیری از ورود گرد و غبار به شیر از پکینگ ما بین استم و درپوش استفاده می شود، از گسکت های آب بندی در قسمت های دیگه مانند بین درپوش و بدنه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این شیرآلات با حرکت گوه‌ای مانند خود که به سمت بالا و پایین است به صورت خطی و عمود بر لوله باز و بسته می‌شوند. در واقع این حرکت خطی از طریق ساقه‌ای که در این شیرآلات صنعتی وجود دارد انجام می‌شود.

شیر بال ولو دمای پایین

چگونه با انتخاب صحیح شیرآلات پروژه های بدون نقص طراحی و اجرا کنیم دانی سنتر | kasrasaran

یکی از مؤثرترین مسائل انتخاب سوپاپ، سیستم فعال سازی واحد است. سیستم شیر می تواند مکانیکی، هیدرولیک، برقی یا پنوماتیکی باشد. یک ابزار دستی بسیار ساده که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با استفاده از یک دسته یا پیچ بر روی شیر کار می کند. محرک بخشی از یک شیر اتوماتیک است که دستورات سیستم محرک را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند و باعث باز و بسته شدن شیر می شود. هنگام قرار دادن دستگاه شیر در خط لوله، به دلیل مقاومت و تغییر جهت سیال و اصطکاک لوله و تغییرات اجتناب ناپذیر شرایط جریان، افت فشار ایجاد می شود. شیر پروانه ای یک شیر حرکت چرخشی یک چهارم است که برای توقف، تنظیم و شروع جریان استفاده می شود.

سایز شیر با سایز نامی یا NPS لوله ی انتهایی آن بیان می شود. NPS انتهای شیر باید با NPS خطی که بر آن نصب می شود برابر باشد. متریال شیر و سایز خط نوع اتصال انتهایی شیر را تعیین می کند. انواع مختلفی از اتصال انتهایی برای شیرهای امروزی وجود دارد. هر کدام از متریال های شیر محدودیت های دما و فشاری خاص خود را دارد و اگر در فشار و دمایی فراتر از مقادیر مجاز آن به کار برده شود، شیر به درستی و مطابق انتظار کار نمی کند و علاوه بر این باعث اسیب دیدن شیر می شود. مشخصات شیرها بر اساس استانداردهای مختلفی تعیین می شود که هر کدام از استانداردها برای عملکرد در شرایط خاصی اعمال می شود.

شیرآلات صنعتی چیست و آشنایی با انواع ولو

شیر کروی به گونه ای طراحی شده که بدون نیاز به خارج کردن ولو از سیستم، امکان تعمیر و بازرسی آن وجود دارد. به دلیل طراحی مخروطی شکل شیر کروی، نقطه تماس با سیت (نشیمن گاه) نسبتا زیاد است و آب بندی خوبی ایجاد می کند. شیر کروی  (Globe Valve)
شیر کروی که به آن شیر سوزنی یا شیر بشقابی هم گفته می شود برای قطع و وصل و کنترل جریان استفاده می شود.

بازار شیرآلات صنعتی در تهران